
Diek Parlevliet wil niet weten van rustig aan doen
AlgemeenKATWIJK – Diek Parlevliet werd vorig jaar als algemeen directeur/CEO van Parlevliet & Van der Plas (P&P) opgevolgd door zijn zoon Dirk-Jan. Van afscheid nemen en rustiger aan doen is echter geen sprake. Parlevliet (71) is nu voorzitter van de Raad van Commissarissen van P&P, bemoeit zich nog met alles wat zich voordoet binnen het grote concern en is nog steeds vaak de laatste die ’s avonds naar huis gaat. Absoluut geen afscheidsinterview. Wel een gesprek op het hoofdkantoor in Katwijk dat de 75-jarige geschiedenis in vogelvlucht laat passeren, en gaat van rolmops draaien tot een tonijnconferentie op de Malediven.
Een afspraak maken is nog zo makkelijk niet, want P&P is een enorm concern, met veel buitenlandse deelnemingen. Een dag is zo gevuld, vooral met videomeetings ‘met iedereen, over de hele wereld’, en als er gereisd moet worden is ook een week zo voorbij. Parlevliet is na de doop van de ‘Annie Hillina’ net terug van de Malediven, waar hij, vergezeld door echtgenote Roos van Duijn, de jaarlijkse vergadering bijwoonde van de Indian Ocean Tuna Commission (IOTC), die belangrijke besluiten neemt over de tonijnvisserij in de Indische Oceanen. ,,Daar waren zo’n 200 man, en je moet er zijn voor inspraak, lobby en informatie’’, aldus Parlevliet.
Tonijn is niet het eerste wat je associeert met het in 2002 betrokken hoofdkantoor in het Katwijkse. P&P bezit echter de grootste tonijnrederij van Europa, met tien tonijnpursers in de Stille Oceaan en vier in de Atlantische Oceaan. P&P heeft ook tonijnfabrieken in Madagaskar en Ivoorkust, waar bij elkaar zo’n 4.000 mensen werken. ,,Ja, er zijn nu eenmaal heel veel handen nodig om die tonijn in te blikken.’’
Prenter
Toen Diek Parlevliet in 1955 werd geboren bestond Parlevliet & Van der Plas, opgericht door zijn vader Dirk en compagnons Dirk en Jan van der Plas, net aan vijf jaar en was die tonijn nog verre toekomstmuziek. Het eerste pand van de traditionele haringhandel zoals er toen zoveel waren in Katwijk was in de Rederijstraat. In 1959 kwam het eerste schip in de vaart, de KW 171 ‘Jan Maria’. Belangstelling voor de vis en de visserij zat er al vroeg in. Als jong ventje mocht Parlevliet graag rolmopsen draaien aan de band, en hij ging regelmatig mee als prenter op de ‘Jan Maria’ en later de andere schepen van het bedrijf.
School kon hem niet bekoren. Na de MAVO kwam Parlevliet op z’n 16de in het familiebedrijf te werken. Eerst op de werkvloer, waarbij hij vaak letterlijk ‘met de kop in de ton’ zat voor het zo goed mogelijk vullen van de haringtonnen. Net 18 jaar haalde hij z’n vrachtwagenrijbewijs, en kon daarna al snel de weg op. Maatjesharing brengen naar Duitsland bijvoorbeeld. ,,Hele mooie tijd!’’, zegt hij er nu over.
In die tijd moest hij ook haring in gaan kopen in Ierland. Deze zwaar gezouten haring kwam met coasters naar Nederland, werd in Katwijk verwerkt en ging daarna naar Duitsland. In een hotel waar hij verbleef kwam hij als 18-jarige de Ierse Mary tegen, die in dat hotel werkte. Mary werd z’n eerste vrouw, met wie Diek vier kinderen kreeg.
Duitsland
Het bedrijf groeide in Katwijk, en ook de vloot werd uitgebreid. In 1967 werd met de KW 170 ‘Annie Hillina’ de eerste vriestrawler in de vaart genomen, gevolgd door de KW 171 ‘Jan Maria’ in 1973 en de KW 172 ‘Dirk Diederik’ in 1974. Na sanering van de eerste kwam in 1981 een tweede KW 170 ‘Annie Hillina’ in de vaart. De geschiedenis van P&P in kort bestek beschrijven is ondoenlijk. Met name de ‘vlootgeschiedenis’ is uitgebreid en zeker ook ingewikkeld, door onder meer de naamgeving en het regelmatig omnummeren en omvlaggen.
Een belangrijk moment wat dat betreft is het omvlaggen in de jaren tachtig van twee trawlers naar Duitsland, in feite het begin van de buitenlandse groei van P&P. ,,Dat Duitsland-verhaal hebben vooral mijn vader en ik opgezet’’, wil Parlevliet graag gezegd hebben. Inmiddels is P&P een hele grote speler in de vis in Duitsland, met de Doggerbank Seefischerei GmbH (in 1986 opgericht), Mecklenburger Hochseefischerei GmbH, German Seafrozen Fisch Handelsgesellschaft GmbH, Euro Baltic en Deutsche See. De Duitse activiteiten behelzen niet alleen de visserij, maar met Deutsche See ook het aanbieden van een groot assortiment seafood voor retail, groothandel en horeca.
Winterkleren
De ambities rekten verder dan Europa. Zo werd begin jaren tachtig Parlevliet in z’n eentje naar Ivoorkust gestuurd, om klanten te werven voor de vis van P&P. ,,Ik kwam in m’n winterkleren aan in die hitte. Beetje slecht voorbereid dus… Via de Nederlandse ambassade kreeg ik adressen van visimporteurs. En gaandeweg hebben we de relatie met dit Afrikaanse land opgebouwd. We hebben er ook een vrieshuis.’’ Ghana volgde, Nigeria, Mauritanië enzovoorts.
In 1983 werd Diek Parlevliet, 28 jaar oud, directeur van P&P, samen met Jan van der Plas (zoon van oprichter Dirk van der Plas), van de andere P van P&P dus. De groei ging door, de schepen werden (veel) groter. Ook in Katwijk zelf breidde P&P uit; in 2009 werd de bekende haringverwerker Ouwehand overgenomen. Spraakmakend was ook de overname in 2014 van Heiploeg in Zoutkamp, inclusief de pellerijen in Marokko en inclusief een vloot garnalenschepen in Suriname.
Er kwamen deelnemingen en dochterondernemingen in Spanje, Portugal, Noorwegen (inmiddels afgestoten) en het Verenigd Koninkrijk. Het is eigenlijk te veel om op te noemen. Parlevliet moet ook regelmatig ruggenspraak houden met z’n dochters Annelies (43) en Brigitta (38) en zoon Dirk-Jan (48). Wanneer was dat ook weer? Hoe zat dat precies?
Geworteld
Het personeelsbestand groeide mee. Het bedrijf is geworteld in de Katwijkse samenleving. Op een Katwijks sollicitatieformulier zijn op de vraag ‘Waar heb je eerder gewerkt?’ maar twee antwoorden mogelijk: ’P&P’ en ‘elders’. Katwijkse humor, maar iedereen in Katwijk kent wel iemand die bij P&P werkt. Parlevliet zegt het vaker: ,,Als ze bij ons de eerste maanden doorkomen blijven ze vaak voor altijd.’’ De belangstelling voor de nieuwe KW 170 ‘Annie Hillina’ vanuit de Katwijkse bevolking was overweldigend, ook vanuit de eigen gelederen.
Niet onbelangrijk voor het imago: P&P sponsort de beide grote voetbalclubs in de gemeente: zowel Quick Boys als VV Katwijk. Parlevliet zelf is van de VV Katwijk-tak. Vorige maand kwam voetbalclub VVSB uit Noordwijkerhout op bezoek bij Ouwehand.
Hoewel aanzienlijk valt het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Valkenburg, de vestiging in IJmuiden en de schepen die vanuit Nederland opereren in het niet bij de aantallen die in het buitenland werken. Parlevliet houdt het, na ruggenspraak, bij circa 9.000 werknemers in totaal.
Parlevliet kijkt goed terug op de ontwikkeling van het bedrijf. Hij ziet kansen, uitdagingen, en durft daar dan ook voor te gaan. De enorme groei na de jaren tachtig kan voor een belangrijk deel op zijn conto worden geschreven. Op handelsmissie in Nigeria in 2019 werd hij door delegatieleider en toenmalig minister-president Mark Rutte voorgesteld aan de Nigeriaanse president als ‘the biggest fisherman in the world’. Parlevliet laat het zich glimlachend weggevallen.
Een storm van protest
Maar niet alles gaat zoals hij het voor ogen heeft en graag zou willen. Het avontuur in Australië leek veelbelovend: een gezond visbestand waarop nauwelijks werd gevist en een goed visplan. Maar de komst van de ‘Abel Tasman’ (wat nu de ‘Margiris’ is) in Australische wateren in 2012 ontketende een storm van protest. Het was voorpaginanieuws in alle kranten daar. Er kwam een verbod op visserij door dergelijke grote schepen. ,,Met de veel kleinere ‘Dirk Dirk’ hebben we toen nog anderhalf jaar aardig gevist daar, maar door alle tegenwerking zijn we toch gestopt. Heel jammer, het blijft een zere plek.’’
PP heeft ook vier (Urker) boomkorkotters gehad, maar ook aan dat avontuur kwam een eind. ,,Snel vergeten maar.’’ Wat de kottervisserij betreft heeft P&P alleen nog tong- en scholquota. Heel ingrijpend was het vertrek begin vorig jaar van de familie Van der Plas uit het concern. ,,Dat was wel heel onverwacht. We hebben het gelukkig goed op kunnen vangen en als familie Parlevliet alles over kunnen nemen.’’ P&P kent nu vier aandeelhouders: Diek, zoon Dirk-Jan en dochters Annelies en Brigitta. In Carlo Binken, een Volendammer, werd eind vorig jaar een nieuwe Chief Financial Officer (CFFO) gevonden.
Een persoonlijk drama is het verlies van zijn zoon Mark, door een tragisch ongeval, inmiddels twaalf jaar geleden. Nieuw geluk kwam ook in 2014, toen hij z’n huidige echtgenote Roos van Duijn leerde kennen en waar hij inmiddels acht jaar mee getrouwd is. Van Duijn heeft haar twee kotters met de laatste saneringsronde gesaneerd (KW 34, KW 36) en heeft nog haar eigen visbedrijven (firma Mercuur in IJmuiden en visbedrijven in België). ,,Houden we helemaal gescheiden hoor’’, benadrukt Parlevliet.
Japan
Met de komst van de nieuwe vriestrawler ‘Annie Hillina’ is de P&P vloot voorlopig op orde. Parlevliet ziet op dit moment ook geen grote overnames of afstoten van bedrijven in het verschiet, en gaat nu vooral voor het handhaven van de status quo. Daar is hij, met z’n kinderen en het hele P&P-team, druk genoeg mee. Een videomeeting staat alweer in de wacht, een ontmoeting in Parijs in de agenda voor een volgende week.
Status quo of niet, Parlevliet blijft zoeken. Er is toch een nieuwe ontwikkeling te melden. De Poolse gevlagde GDY 346 ‘Alina’ zal binnenkort gaan vissen in de noordelijke Pacific, boven Japan. Weer een nieuw avontuur, met onzekere uitkomst. ,,Maar als je niks probeert…’’