H Lammert Bolt verkoopt zijn ZK 14 'Emma'. De nieuwe Friese eigenaar Willem Jan Visser vernummert deze straks in ZK 23 'Semper Fidelis', altijd trouw. (Foto: C. Hameeteman)
H Lammert Bolt verkoopt zijn ZK 14 'Emma'. De nieuwe Friese eigenaar Willem Jan Visser vernummert deze straks in ZK 23 'Semper Fidelis', altijd trouw. (Foto: C. Hameeteman) C. Hameeteman

Saneringspremie garnalenkotter gezien als waardebon, ZK 14 neemt plaats in van ZK 23

Algemeen

WOUTERSWOUDE/ZOUTKAMP - De ZK 23 is aangemeld voor de sanering. ,,Dankzij die sanering heb ik een waardebon in handen gekregen om een vervolgstap in mijn visserijbedrijf te maken. Een kwestie van rekenen’’, reageert Willem Jan Visser (37) uit Wouterswoude. De Fries koopt de ZK 14 van Lammert Bolt terug en vernummert deze straks in ZK 16 ‘Semper Fidelis’.

Visser begon in 2017 voor zichzelf nadat hij tien jaar met veel plezier ervaring als Wadgarnalenvisser had opgedaan bij Doeke van der Zee (TM 19) en kocht de ZK 23 van Jaap de Vries.

Toen de saneringsregeling openbaar werd maakte Visser de rekensom. Hij kan voor zijn prima onderhouden garnalenkotter uit 1963 een mooi bedrag krijgen. Naar verwachting zal de marktwaarde nooit hoger uitpakken.

Toen Visser om zich heen keek liet hij zijn oog vallen op de ZK 14 ‘Emma’ en belde spontaan met Lammert Bolt met de vraag of hij diens kotter kon kopen. ,,Dat is een vaartuig dat heel goed bij mij past, maar daar is de markt niet dik bezaaid mee’’, vertelt Visser, die nadien vanuit Den Oever er ook een GK-vergunning voor de Wadvisserij bijkocht.

Lammert Bolt (54) – ook voorzitter van de CIV op Lauwersoog - had zijn kotter niet te koop te staan en dacht zeker nog wel een paar jaar te willen blijven vissen. Maar het telefoontje van Willem Jan zette alles op zijn kop. 

Aan de keukentafel werd alles goed doorgesproken. Bolt heeft geen opvolging in het gezin, en nu is er vraag naar zijn ZK 14. ,,De tijd gaat best snel. Dit kwam op mijn pad en dat zet je wel aan het denken. Het is een mooie kans om met een goed gevoel af te sluiten’’, aldus Bolt. 

Bolt blijft zeker actief, wil nog een cursus SMBW doen en misschien ook nog wel een lascursus. Eind dit jaar valt hij in op de schelpenzuiger ‘Waddenzee’ van neef Gert-Jan. En hij vertelt plannen te hebben voor de bouw van enkele nieuwe bedrijfsloodsen naast die van hem en zijn broer Tamme (ZK 13) aan de Stationsstraat in Zoutkamp. 

De 23,5 meter lange ZK 14 (73 GT) werd in 2002 gebouwd als WR 12 en in 2017 door Bolt overgenomen. De bijna 22 meter lange ZK 23 (43 GT) heeft in 62 jaar tijd tien eigenaren gekend.

H De ZK 23 is aangemeld voor de sanering en wordt vervangen door de ZK 14. (Foto: C. Hameeteman)