
Vooruit en vernieuwen
AlgemeenSPAKENBURG – Zes jaar geleden nam Dayseaday een optie op een kavel voor nieuwbouw van dochterbedrijf Muijs Seafood. Na een hectische periode kon het Spakenburgse bedrijf vorige maand eindelijk verhuizen.
Muijs Seafood bedient een paar honderd klanten – ambulante markthandelaren en viswinkels – in met name het zuiden (Limburg en Brabant) en oosten van het land plus de thuishaven Spakenburg. Driemaal per week worden ze met de eigen vrachtwagens of busjes beleverd, of ze komen zelf shoppen in de afhaalwinkel van Muijs Seafood. Via een hygiënesluis komen de kopers binnen, stapelen hun bestelling op de kar en aan de rvs-balie laten deze afwegen en factureren. De stoep voor het bedrijf is speciaal verlaagd.
Kooij
De gebroeders Jelle en Henk van Veen van Dayseaday namen in 2016 de vishandel van Rutger Kooij over. Kooij emigreerde naar de westkant van Canada, heeft daar weer een eigen vishandel opgebouwd – met export naar Azië en Europa - en was vorige maand daarvoor ook present op de mondiale visbeurs in het Spaanse Barcelona.
Een jaar later wijzigde Dayseaday de Spakenburgse bedrijfsnaam in Muijs Seafood, ter ere van de gebroeders Theo en Wim Muijs die na de overname door Dayseaday de leiding op zich namen. De gebroeders Muijs zijn nog steeds actief, nu samen met een managementteam waarin verder ook Jochem van Veen en Tim Wijngaard.
Efficiency
Tim Wijngaard (45) is eindverantwoordelijke naar de broers Van Veen in Urk. Wijngaard werkt zijn hele leven al in de visbranche. Vijftien jaar geleden kwam hij bij Rutger Kooij in dienst en groeide door. Als knaap stond hij haring te snijden, kwam daarna in dienst van fileerderijen in Spakenburg, IJmuiden en Scheveningen en runde vervolgens enkele jaren een eigen viswinkel in Purmerend.
,,Het oude huurpand aan de Zuidwenk voldeed niet meer. We waren compleet uit ons jasje gegroeid. Uitbreiding en modernisering waren hard nodig. Nu op deze locatie kunnen we met een optimale logistiek veel efficiënter werken en dus met hetzelfde personeelsbestand van 20-25 personen meer presteren. Samen met de architect is het puur op basis van onze ervaring ingedeeld. Met twee laaddocks, een expeditiehal, twee verwerkingsruimtes, drie koelcellen, een ontdooicel, een diepvriescel en dus een hal als viswinkel’’, vertelt Wijngaard.
In de verwerkingsruimtes wordt gefileerd en worden ontdooide blokken gesneden. Voor het fileren van kabeljauw en zalm huurt Muijs mannen in van Heijvis Detachering, die op locatie aan het werk komen.
Heek en pollak
Vijftien jaar geleden kwam de verse vis nog hoofdzakelijk van Nederlandse visafslagen, vandaag de dag komt die vanuit Denemarken en Noorwegen. Import/diepvriesvis is sterk toegenomen.
Onder andere heek wordt zelf vanuit Namibië geïmporteerd. Die heek is voor lekkerbekjes. Voor kibbeling wordt Alaska pollak gebruikt. ,,Dat waren en zijn nog steeds de basisproducten, de hoofdmoot voor de visdetaillist en ambulante handelaren. Wij leveren overigens alles voor hen, ook bijvoorbeeld de sauzen.’’
Toen eind 2018 de grond werd aangekocht (2.820 vierkante meter), was het idee twee jaar later te kunnen verhuizen. Zo snel ging het echter niet. De NVWA dwong afgelopen voorjaar zelfs haast te maken door de vestiging aan de Zuidwenk te sluiten. Eind goed, al goed. ,,We kunnen vooruit en vernieuwen.’’
Bedrijven
BouwVast Urk (hoofdaannemer), Fresko Bunschoten-Spakenburg (koelinstallaties), DTM Urk (elektra), KIM Nederland Apeldoorn (wandpanelen), GEKA Urk, SSI Schäfer Oosterhout (verrijdbare stellingen diepvriescel), Nortec Urk, Novoferm Waardenburg (snelloopdeuren), Wanpla Kampen (plafond), DBF dakbedekking Urk, ITB ter Beek Bunschoten-Spakenburg (loodgieter), Sortas Infra Urk, Bouwcenter Urk en Ruys Vloeren Apeldoorn.
,,Wat wij hebben gemaakt is echt wel toonaangevend’’, zegt Hendrik Ruys. Ruys Vloeren maakte alle afschotvloeren in een dikte van 4 tot 11 centimeter om een plasvrije vloer te garanderen (totaal 1.400 m2), maakte een chemisch bestendige antislip Ucrete vloer in passende blauwe kleur (totaal 500 m2), maakte een oersterke en slijtvaste pantservloer (900 vierkante) meter en werkte ook de rvs-stootbanden af.






