Afrikaanse paling in ´t schap

Algemeen

LIMMEN – Albert Heijn blijft paling verkopen, maar dat wordt dan wel paling uit Afrika. Na aanvankelijke scepsis ziet NeVePaling nu ook de voordelen van het besluit van AH, dat ook door WNF ondersteund wordt. Stichting De Noordzee ziet de ´Zuiderling´ nog niet als een duurzaam alternatief voor de Nederlandse paling.

AH worstelt net als alle andere supermarkten een beetje met de paling. Vorig jaar werd aangekondigd dat paling uit het schap ging. Afgelopen voorjaar besloot de supermarktketen om paling te blijven verkopen tot een goed alternatief is gevonden. Supermarktketen Aldi heeft onlangs de palingfilet uit het assortiment gehaald en vervangen door gerookte pangasiusfilet. Het alternatief van AH dat deze week werd geïntroduceerd: Madagaskar-paling ofwel de Zuiderling.

NeVePaling, de branchevereniging voor de palinghandel binnen Nederland, zag aanvankelijk de import van deze Afrikaanse paling niet zitten, vooral uit angst voor meeliftende ziektes en parasieten. Maar er waren ook andere geluiden in de palingsector, en die hebben nu de overhand gekregen. ,,Enerzijds omdat paling in een van de toonaangevende supermarkten te koop blijft. Anderzijds ontstaat er een mogelijkheid voor Nederlandse palingverwerkers om te werken met deze Afrikaanse soort. Dat kan voor een aantal van onze leden interessant kan zijn. En zo blijft naast de kennis ook de werkgelegenheid bewaard´´, bericht de NeVePaling.

AH stopt nu met de verkoop van Europese paling. Het Wereldnatuurfonds is tevreden met dat besluit. De milieuorganisatie stelt vast dat ook de visserij op de Afrikaanse paling nog niet voldoet aan criteria voor duurzame visserij, maar de toezegging van AH dat het zal meewerken aan MSC-certificering van deze visserij is voor het WNF voldoende om mee te werken. Een deel van de opbrengst van de verkoop van de Zuiderling zal overigens worden geïnvesteerd in onderzoek naar het herstel van de Europese aal.

NeVePaling: ,,De ondersteuning van WNF voor de Madagaskar-paling laat zien dat WNF er niet op uit is om de sector te laten verdwijnen, maar dat ze concrete acties van de palingsector verwacht. Met de snelle ontwikkelingen van het afgelopen jaar voor wat betreft de Europese aal, vertrouwen wij erop dat deze ngo ook de reeds ingeslagen weg van glasaal-certificering en de vorming van een duurzame palingsector in Nederland zal ondersteunen. Wat ergens ver weg in Afrika kan, kan toch zeker hier in Nederland. Er gaat ten slotte niets boven een duurzaam product van eigen bodem zonder al te grote carbon-footprint.´´

Maagdelijk
Stichting De Noordzee is nog niet ´om´, en heeft haar twijfels bij de introductie van de Zuiderling. ,,AH gaat een vrijwel maagdelijk bestand van paling op een ander continent aanboren, omdat onze eigen Europese paling bijna is uitgestorven. Als wij onze eigen paling niet hebben kunnen beschermen, zullen wij dan wel verantwoord kunnen omgaan met de paling uit Afrika?”, vraagt men zich af bij SDN.

De stichting maakt zich zorgen over het beheer; zeker met de verwachte toekomstige vraag vanuit heel Europa en ook uit Azië. SDN is wel positief over de stap om de Madagaskar-paling voor MSC te laten certificeren, al zal dat volgens SDN moeilijk zijn. Vooralsnog ziet SDN de Madagaskar-paling niet als het duurzame alternatief en hoopt zij dat de consument toch liever kiest voor gerookte Nederlandse meerval, makreel of haring.