Afbeelding
nn

Wieringer familierecept

Marieke lanceert Wieringer palingbal

DEN OEVER – Haar man Frank Rotgans (WR 143) verzorgt als garnalenvisser de grijze garnalen voor haar succesvolle Wieringer garnalenkroket. Schoonvader en palingvisser Bert Rotgans levert sinds deze week de IJsselmeeraal voor de Wieringer Palingbal. De primeur van deze ‘bitterbal’ met stukjes gerookte paling ziet dezer dagen het licht.


,,De paling wordt nu gevangen door mijn schoonvader en zijn collega Sjaak Bakker op de WR 43”, licht Marieke Rotgans de lancering toe. ,,Vervolgens moet de paling door hen gerookt worden. Dan is de eerste lichting er op woensdag18 mei. Daarbij zijn we wel afhankelijk van de vangst, want er is aardig wat paling nodig.”

Via de app liet palingvisser Bert Rotgans weten dat de vangst ondanks de nog koude nachten en veelal noordelijke en noordoostelijke wind 'voor de tijd van het jaar niet tegenvalt'.


Familierecept

De Wieringer Palingbal zal een seizoens- en streekproduct zijn, uitsluitend van mei tot september verkrijgbaar tijdens het palingseizoen. ,,Ik wil geen kweekpaling of de paling elders vandaan halen. Van de paling uit het noordelijke IJsselmeer weet ik dat de kwaliteit top is, en de herkomst kan niet duidelijker.”

Behalve paling gaat er net als in de bekende bitterbal ragout in de palingbal. ,,Volgens familierecept wordt dit een gerookte paling-ragout, met voor het smaakgevoel duidelijk herkenbare stukjes gerookte paling. Onze palingbal wordt om de exclusiviteit te benadrukken wel ietsje groter dan een doorsnee bitterbal.”


Blue Food Wieringen

De belangstelling is er, vertelt Marieke over haar tweede ‘vis- en feest-snack’. Hij is in kleine oplage al gemaakt om te testen bij restaurants in de omgeving en onder vrienden en familie. ,,Iedereen was reuze-enthousiast. Nu is het palingseizoen gestart en zijn we er als de kippen bij om de palingbal in productie te nemen.”


Het idee is dat de palingbal in restaurants geserveerd wordt in een voorgerechtje met een stukje palingfilet. Daarnaast is de palingbal een mooie aanwinst als vissnack op ieder willekeurig feestje. Rotgans: ,,In de omgeving zijn al zo’n vijf restaurants die de palingbal in de bestelling willen opnemen. Bij restaurants ‘Welkom bij de Buren’ en ‘De Dikke Bries’ staan ze vanaf volgende week zeker op de kaart. Blue Food Wieringen in Den Oever is geïnteresseerd als verkooppunt.''


Tweede streekproduct

In april 2025 nam Marieke Rotgans van Ans van den Burg het bedrijf Wieringer Garnalenkroket over. Sindsdien is de onderneemster wekelijks actief in de productieruimte en heeft ze het klantenbestand uitgebreid. Naast de Wieringer Garnalenkroket is komende maanden ook het tweede streekproduct van Rotgans verkrijgbaar.