
Hollandse garnalenkotter uitgerust voor bordenvisserij
Roestige WK 10 gebukt onder weersinvloed
BANJUL - In mei 2023 stond de WK 10 ‘Johanna’ van schipper Smid uit Workum op de kade in Antwerpen om verscheept te worden naar Banjul, de hoofdstad van Gambia. Willem den Heijer zag de Friese garnalenkotter in het west-Afrikaanse land liggen.
In Banjul zou de WK 10 een tweede leven in de visserij beginnen. Echter, bij gebrek aan onderhoud gaat de kotter gebukt onder de invloed van het heersende weer in Gambiaanse wateren.
Slechts weinig vissersvaartuigen hebben door de jaren heen geregistreerd gestaan in Workum. Gedurende de jaren zestig zelfs geen enkele. Voor zover traceerbaar heeft een gering aantal kotters de registratie WK op de boeg gevoerd. Daaronder de genoemde WK 10 en de WK 27’Aquarius’. De WK 27 was een IJsselmeerkotter.
De WK 10 werd in 1948 gebouwd bij Scheepswerf De Vooruitgang (D. & Joh. Boot) in Alphen aan den Rijn, destijds als UK 72 ‘Hoop doet leven’. Via Makkum en Harlingen werd het vaartuig twintig jaar geleden naar Workum verkocht. De kotter heeft een lengte van 17,65 meter bij een breedte van 4 meter. Vijf jaar geleden werd de GK-vergunning vanuit het Waddenfonds uitgekocht.
Na aankomst in Banjul bijna drie jaar geleden kreeg de Workumse garnalenkotter een ligplaats in de uit twee steigers bestaande vissershaven van Banjul, waar ook Chinese (soms onder Gambiaanse vlag), Turkse en Egyptische vissersvaartuigen regelmatig aanmeren. Die laatste groep manifesteert zich sinds vorig jaar nadrukkelijk in Gambiaanse en Senegalese wateren.
Op www.marinetraffic.com is een laatste signaal te zien van de WK 10. Dat was op 3 juni 2024. Daarna hebben er geen signaalregistraties meer plaatsgevonden.
In december lag de WK 10 onder erbarmelijke omstandigheden aan de steiger afgemeerd. Versleten trossen, verroeste materialen aan dek en een verschansing waar al lange tijd geen verfkwast overheen was gegaan. Een koppel ovale scheerborden lag aan dek. De stuurboordgiek was zodanig kromgebogen dat er een drietal blokken in kunnen hangen teneinde de scheerborden te kunnen verplaatsen. Op de verschansing van de spiegel was een 2-meter brede rol bevestigd om het binnenhalen van het trawlnet te vergemakkelijken. De situatie aan boord verraadde geen recent verrichte visserij-activiteiten. Desalniettemin is het niet onmogelijk dat de WK 10 inmiddels gewoon een paar visreisjes achter de rug heeft.
W. M. den Heijer