Dubbele start
Zeeuwse
kreeftenseizoen
ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Donderdag 26 maart start in Zierikzee onder auspiciën van Stichting Oosterscheldekreeft Zierikzee het Zeeuwse kreeftenseizoen met aanvoer van kreeften uit het Grevelingenmeer. Op dezelfde dag vindt ook een opening in de Abdij van Middelburg plaats.
Evenals vorig jaar wordt verwacht dat als gevolg van een kaalslag in de Oosterschelde de meeste kreeften opnieuw uit de Grevelingen zullen komen. Deze kreeften hebben hetzelfde DNA als de Oosterscheldekreeft, maar gedijen op dit moment beter in de Grevelingen.
De Grevelingenvissers Jaap en Hans Muller zijn uitgenodigd om de ‘Eerste Kreeft’ met hun BRU 20 in de Werkhaven van Bruinisse aan land te brengen. Vervolgens wordt het gepantserde schaaldier met een spoedtransport naar Zierikzee overgebracht. Rond 13.00 uur wordt de eerste Zeeuwse kreeft van het seizoen 2026 bij het Luitje aan wal gebracht.
Na aankomst daar wordt de kreeft per paard en wagen naar de Vismarkt vervoerd. Daar vindt de feestelijke veiling plaats. De opbrengst van deze veiling komt ten goede aan Stichting Zeeuwse WensAmbulance om laatste wensen van (terminale) patiënten te vervullen.
Het kreeftenstand in de Oosterschelde is volgens de Stichting Oosterscheldekreeft Zierikzee nog altijd onvoldoende. Om deze reden zijn alle ogen gericht op de aanvoer uit het Grevelingenmeer. De Bruse kreeftvisser Jaap Muller kijkt vol verwachting uit naar het komende seizoen. ,,Sinds vorig jaar is er op het meer niks bijzonders gebeurd. We doen ons best en gaan het zien.’’
Afgelopen maandag zijn de eerste fuiken uitgezet.
Middelburg
De Stichting Promotie Oosterscheldekreeft opent dezelfde middag het seizoen in samenwerking met de provincie Zeeland en Wageningen Marine Research in de Abdij in Middelburg. Voorafgaand aan het traditionele kreeftendiner vindt een mini-symposium plaats waarin de actuele situatie rond de Oosterscheldekreeft centraal staat.
Het symposium (van 17.00 tot 18.00 uur) staat onder leiding van dagvoorzitter Johan Aalberts, gedeputeerde van de provincie Zeeland. Onderzoekers van WUR verzorgen inhoudelijke bijdragen over onder meer: de kreeftensterfte in 2024, de resultaten van lopend onderzoek, de vooruitzichten voor herstel van de populatie en de toekomst van de visserij in de Deltawateren.
Voorzitter Ida Sinke van de verenigde Oosterscheldevissers (OJV) gaat er zeker niet vanuit dat er Oosterscheldekreeft op het menu zal staan. Het jonge bestand floreert maar heeft nog enkele jaren van voorspoedige groei nodig. ,,Net als vorig jaar hopen we dat er op de openingsdag al voldoende kreeft uit de Grevelingen beschikbaar zal zijn'', aldus Sinke.