
Visserman Koos de Visser bij het Visserij Innovatie Netwerk
De bladzij wordt omgeslagen: veranderen
DEN HAAG/MOERDIJK – Visserman Koos de Visser gaat de bladzijde omslaan. Na ruim veertig jaar op zee hoopt hij als projectmedewerker bij het Visserij Innovatie Netwerk de blijvende vissers een dienst te bewijzen en samen te bouwen aan een gezonde toekomst.
Koos de Visser hoopt in zijn nieuwe functie vooral de garnalensector vooruit te helpen. ,,Daar ga ik mijn uiterste best voor doen, maar besef daarbij ook geen ijzer met handen te kunnen breken en ook niet iedereen happy te kunnen maken. Samen moeten en kunnen we stappen zetten om de visserij toekomstperspectief te bieden.’’
Laatste reis
’t Zit er op, 1984-2025. Met die tekst op een groot spandoek werd de bemanning van de GO 58 vrijdagmorgen 19 december door familie en vrienden opgewacht. De Volkskrant tekende op dat Guus Meeuwis over de haven schalde: 'En tenslotte tevreden het licht uitgedaan’.
Twee maanden verder heeft De Visser best een moeilijk weekend achter de rug. Donderdagmiddag 19 februari vertrok hij met zijn maat Rob voor het laatst met zijn GO 58 ‘Jakoriwi’ uit de vertrouwde thuishaven Stellendam, de kotter waarop hij vanaf de nieuwbouw 41 jaar lang zijn brood uit het water heeft verdiend. Een enkele reis via IJmuiden, Amsterdam en Urk naar Kampen. Daar wacht de sloop…
Het besluit om te saneren is met verstand genomen, maar het boek dicht doen als zelfstandig visserijondernemer gaat niet zonder emoties gepaard.
Graag helpen
Het boek gaat niet dicht. Maar de bladzijde wordt wel omgeslagen. Naar een nieuw hoofdstuk. Eind vorig jaar werd Koos geattendeerd op een vacature bij het VIN. Dat sprak hem wel aan, zeker toen duidelijk werd dat het VIN ook meer ter ondersteuning van de garnalensector wil doen. ,,Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken iets voor de sector te willen betekenen. Graag zelfs! Dit komt zogezegd op mijn pad, en kan ook niet wachten.’’
Koos schreef een kort briefje, waarin hij aangaf graag uitgenodigd te worden om zijn motivatie mondeling toe te lichten. Die uitnodiging kwam. Het resultaat is bekend: op 2 maart start Koos. Een job aan de wal voor 20 uur per week.
Veranderen
Inhoudelijk kan en wil Koos vooraf aan zijn start bij het VIN nog niet veel zeggen. Wel dat hij innovatie wil gaan aanjagen.
,,Maar let op!'', doceert Koos. ,,Innovatie betekent vernieuwen, veranderen dus. Dat gaat dus niet alleen over de vaartuigen en visserijtechnieken, het gaat om het hele totale plaatje rond het visserijbedrijf. Economisch zullen er stappen moeten worden gezet, maar er moet ook wat gebeuren in de bovenkamer. Niet alleen een verandering in doen, maar ook in denken. Want er komt veel op de sector af. Kijk alleen maar naar de discussie over natuurcompensatie in de Voordelta en evaluatie van beheerplannen in Natura 2000-wateren. We hebben hoe dan ook te maken met ngo's, met beleidsmakers, met wetgeving, met Rijkswaterstaat, met wetenschappers, met mede-gebruikers. En in dat speelveld moeten we onze weg vinden voor de voedselvoorziening. Met elkaar praten, luisteren en aan tafel gaan is zeker belangrijk. Maar ik kom natuurlijk uit de praktijk en blijf een visser. Aan de slag dus!''