Visserijnieuws.nl
Home Nieuws Archief
Abonnement & Advertentietarieven

In Zeeland en Friesland

In één week twee ton aan glasaal uitgezet
vrijdag, 30 april 2010

In één week twee ton aan glasaal uitgezet In één week twee ton aan glasaal uitgezet RIJSWIJK/WOUDSEND – Na de eerste glasaaluitzet vorige week in Zeeland en Friesland is er deze week opnieuw 297 kilo (Franse) glasaal in de Friese meren uitgezet. De uitzet afgelopen donderdagmiddag van bijna 1 miljoen glasaaltjes in het Slotermeer is de grootste in een reeks.

Het ministerie van LNV heeft in het kader van het nationaal aalherstelplan toegezegd vijf jaar lang 300.000 euro beschikbaar te willen stellen voor (glas)aaluitzet. Het jaar 2009 is verloren gegaan, en nu wordt dat vier jaar lang 375.000 euro aan glasaal. Omdat de markt grillig is (zowel het aanbod als de vraag fluctueert sterk van week tot week), zal de tijd leren hoeveel glasaal dat wordt. Het streven is 250 glasaaltjes per hectare in door de overheid aangewezen uitzetgebieden.

De eerste uitzet uit nationale en Europese gelden was vorige week op het Veerse Meer. Projectleider Arjan Heinen had namens het Productschap Vis uit Normandië en Bretagne 170 kilo voor Zeeland plus 185 kilo voor Friesland ingekocht voor 440 euro per kilo. Van deze partijen zaten 3.100 glasaaltjes in een kilo. Per vliegtuig kwam nog eens 112 kilo uit Engeland voor 450 euro per kilo, die eveneens in Friesland werd uitgezet. Al met al is er vorige week dus voor dik twee ton uitgezet.

Alvorens de glasaal wordt uitgezet moeten de beroepsvissers in de regio een door het ministerie van LNV opgestelde verklaring ondertekenen dat ze straks geen profijt mogen hebben van de met Europese subsidie uitgezette glasaal. De details daarvoor moeten de komende jaren nog worden uitgewerkt in een visplan. Dat is de reden dat de Noord-Hollandse beroepsvissers van het Amstelmeer vooralsnog het door hen beheerde water niet ter beschikking hebben gesteld. Daardoor is de geplande uitzet daar niet doorgegaan. In Friesland en het Veerse Meer vertrouwen de vissers er op dat het aalbeheer de komende jaren op basis van door hen aangeleverde gegevens en de nieuwste wetenschappelijk inzichten verstandig vorm gegeven wordt. De potentiële uitzetgebieden zijn door LNV aangewezen. Dit moeten door VBC´s beheerde wateren met een schone bodem en een vrije uittrekmogelijkheid zijn.

DUPAN
Naast de door LNV gefinancierde uitzet gaat de nieuwe stichting Duurzame Palingsector Nederland (DUPAN) eveneens glas- en pootaal uitzetten (en ook schieraal over de dijk doen migreren), en zetten individuele binnenvissers met steun van de Combinatie van Beroepsvissers zelf ook nog glasaal uit. DUPAN vormt een herstelfonds door enerzijds een toeslag te leggen op consumptiepaling, de eerste glasaal uit dit fonds wordt op z´n vroegst volgend jaar uitgezet. Kwekers leggen een toeslag op hun voer, en de handel draagt ook nog eens 4 promille van hun jaaromzet af. Vissers dragen in natura of contanten bij.

De glasaaluitzet vorige week in Zeeland werd gelijk aangegrepen voor de lancering van DUPAN. DUPAN kan gezien worden als de opvolger van Future for Eel. De stichting FFE, die nu wordt opgeheven, was blijven steken in een goedbedoeld plan van een deel van de handel. DUPAN is een samenwerkingsverband van de dragende organisaties uit de hele palingsector: vissers (CvB), verwerkers (NeVePaling) en kwekers (NeVeVi).

Nu de palingsector is verenigd zal ook voor hulp aan aalherstel worden aangeklopt bij waterschappen, Sportvisserij Nederland en energiemaatschappijen met waterkrachtcentrales. Ook zal worden onderzocht of ´de samenleving´ geld overheeft voor de aalscholver, dit naar het voorbeeld van het schadefonds waaruit boeren betaald krijgen voor vraat door ganzen.

Met het uitzetten van glasaal is ook de tweede fase van het aalherstelplan vorm gegeven. Het eerste deel bestaat uit het goed vorm geven van de visserij op aal. Het ministerie van LNV en de Europese Commissie hebben dat in eerste instantie vertaald in het sluiten van de aalvisserij met drie maanden. Aan een verbetering hiervan wordt gewerkt.

,,Waar we naar toe moeten is een echt duurzaam aalherstel dat er voor zorgt dat de glasaal in die gebieden terechtkomt waar zij kunnen uitgroeien tot schieralen van goede kwaliteit. En daarnaast een visserijbeheer dat er voor zorgt dat Nederland op een goede wijze voldoet aan de eisen van het Europese aalherstelplan´´, aldus voorzitter Doede Visser van de CvB.

Een lange rit
WOLPHAARTSDIJK – Veerse Meer-visser Kees van de Kreeke (GOE 5) uit Wolphaartsdijk vindt het een goed plan van het ministerie van LNV om glasaal uit te zetten in ‘schone wateren’.

Dat de aaltjes niet allen op het Veerse Meer blijven vindt hij het ergste niet. Van de Kreeke: ,,Het gaat om het behoud van de totale aalstand. Dat kwekers, handelaren en vissers elkaar gevonden hebben is helemaal mooi. Schieren willen nu eenmaal ontsnappen, dus al met al wordt het best een  lange rit. Maar dit is beslist een stap in de goede richting.’’ Van de Kreeke vist al 50 jaar op het Veerse Meer.

 
 
 
Banner
webadvertentie
 
Banner
webadvertentie
 
Banner
webadvertentie
 

Bestuursrechter adviseert de IJsselmeervissers om (weer) met de sportvissers om tafel te gaan:





Resultaten

<<  Februari 2012  >>
 ma  di  wo  do  vr  za  zo 
    1  2  3  4  5
  6  7  812
131416171819
20212223242526
272829    

Banner
webadvertentie
 
Banner
webadvertentie
 
Banner
webadvertentie
 
GBU grafici