|
vrijdag, 08 december 2006 |
|
OOSTENDE – Vertegenwoordigers van een tiental vlagkotters hebben maandagmiddag op het Belgische ministerie de overheid gevraagd op te komen voor hun rechten in Franse wateren.
Het is bepaald niet prettig vertoeven voor kotters uit andere lidstaten voor de kust van Frankrijk. Intimidatie door zowel Franse vissers als Franse overheden is schering en inslag. De meeste Eurokotters durven er al niet meer te vissen. Maar om naar Oostende te stomen moeten de kotters ook door Frans water, en dat begint ook al problematisch te worden.
Het jongste incident speelde zich vorige week af. De Z 525 werd vanwege een motorprobleempje door de Z 402 binnengesleept naar Boulogne. Binnen vond vervolgens door de Franse autoriteiten controle plaats. Zes man sterk kwamen de Fransen dinsdagmorgen aan boord. Eerst werden er problemen gemaakt van het logboek, maar na overleg met de departementen werd dit in orde bevonden. Toen werden de mazen gemeten. En volgens de Fransen waren die te nauw. Maar de Z 525 heeft afgelopen maand net nieuwe zakken ingestoken. Die werden echter niet gemeten, want de inspecteurs richtten zich op een ouder stukje netwerk van in totaal 15 mazen daar boven. Schipper Fokke Kramer maakte bezwaar tegen de meetmethodiek met een bobbelige schiel die in de mazen bleef steken. Zelf had hij een EG-schiel aan boord en toonde daarmee aan dat de zakken ruim aan de maat waren. Dat mocht allemaal niet baten, en even dreigden de Fransen de EG-schiel overboord te gooien. Het netwerk werd vervolgens in beslag genomen. Net als de dagvangst. Zonder verklaring, zonder meetrapport en zonder vis kon de Z 525 weer vertrekken. Toen donderdag de Z 738 werd gecontroleerd door Fransen hadden de inspecteurs wel een correcte EU-schiel bij zich.
Met het oog op de voortdurende discriminerende behandeling bij controles in Franse wateren besloot een groep visserlui uit Urk, de zuid en België maandag in Oostende aan de bel te trekken en zich te beklagen bij het Departement van Landbouw en Visserij. Vandaag – vrijdag – vindt er een vervolgonderhoud plaats.
|
| |